Slováci majú v bankách a v hotovosti k dispozícii takmer 50 miliárd eur
Retailové vklady slovenských bankových klientov prestali klesať. Naopak, od jesene minulého roka, teda už posledné tri štvrťroky, dokonca narastajú. Slovenské domácnosti majú k dispozícii na účtoch v bankách a v hotovosti takmer 50 miliárd eur.
Konečne si odkladáme viac peňazí
Tento trend je výsledkom kombinácie viacerých faktorov, vrátane robustného rastu nominálnych miezd, klesajúcej inflácie, napnutého trhu práce a celkového zlepšenia ekonomickej situácie.
„Domácnosti sa cítia viac v komforte, čo sa prejavuje v ich zvýšenej spotrebe. Hromadenie nových úspor má zároveň protiinflačný charakter. Doplnené a nové úspory jednoducho nesmerujú do spotreby, kde by zvyšovali dopyt po tovaroch či službách, čo by tlačilo na ich ceny,“ konštatuje analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.
Podľa dát Európskeho štatistického úradu Eurostat za rok 2023 mali slovenské domácnosti v likvidných vkladoch a hotovosti takmer 50 miliárd eur, čo tvorilo 47 % ich celkového finančného majetku. Napriek tomu, že podiel konzervatívne uložených peňazí je už nižší ako polovica celkového finančného majetku domácností, naďalej patríme v oblasti zhodnocovania svojich financií k opatrnejším krajinám.
Za pol roka pribudlo na retailovom trhu 1,8 miliardy eur
Od začiatku tohto roka pribudlo na slovenskom retailovom trhu 1,8 miliardy eur. Ak sa tento trend nezmení, do konca roka by sa objem tohtoročných vkladov mohol aj zdvojnásobiť. „Zároveň došlo k zníženiu ukazovateľa loan-to-deposit ratio, ktorý v oblasti retailových úverov a vkladov klesol z úrovne 112 % v decembri 2023 na 108 % v máji 2024. Roztvorené nožnice medzi objemom úverov a vkladov sa teda minimálne na čas začali zatvárať,“ pokračuje analytik.
Rast vkladov podľa neho vytvára tiež priestor pre investovanie, respektíve potrebu zhodnocovania úspor a ich ochrany pred infláciou. V roku 2023 tvorili vklady a hotovosť 47 % finančného majetku Slovákov. Zvyšné prostriedky máme rozložené medzi investičnými produktmi (24 %) a poistnými, respektíve penzijnými riešeniami (20 %).